Урок англійської мови
в 6 класі
за темою:
«Food. Preparing dishes.
Healthy and Unhealthy Food»
Підготувала вчитель
англійської мови
Новоолександрівського НВК
Ярова Алла Вікторівна
2015
Тема: “Food. Preparing dishes. Healthy and Unhealthy Food”.
Методична мета: Використання різноманітних форм роботи на уроці - загадок, тематичних малюнків, елементів гри, парної та групової роботи – як методів зацікавлення та стимулювання учнів до вивчення англійської мови.
Освітні:
- розвивати лексичні навички з теми «Їжа»;
- розвивати діалогічну мову;
- інформувати про здорове харчування як про один з аспектів здорового способу життя;
- формувати в учнів потреби вивчення іноземної мови для оволодіння ним як засобом спілкування.
Розвиваючі:
- розвивати комунікативну компетенцію, включаючи вміння взаємодіяти з оточуючими;
- Розвивати увагу, пам'ять, мова;
- розвивати навчально-організаційні вміння (самостійна робота).
Виховні:
- сприяти розвитку емоційної сфери особистості учнів;
- виховувати прагнення до вдосконалення мовної культури;
- прищеплювати інтерес до вивчення мови за допомогою ігрового моменту;
- виховувати вміння працювати в парах, групах.
Практичні:
- розширити словниковий запас учнів;
- розвивати вміння спілкуватися іноземною мовою.
Тип: комбінований урок
Обладнання:, мультимедійне забезпечення, картки для роботи в парах, картки для роботи в групах, тематичні малюнки, малюнки та лексика для виготовлення скрапбуку.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного спілкування
- Привітання.
- Good morning, pupils! How are you today?
2.Повідомлення теми та завдань уроку
Now I want you to smile. So, please, look at each other and say “cheese”. That’s good. Children, listen to me and say what are we going to speak about.
- If we have much food
It is very good.
Cheese for breakfast
Coffee, ham and toast.
Butter you can add
Oh, it’s really not bad.
-
- Children: We are going to speak about food.
Yes, today we have a lesson on the topic «Food». You are to perform your skills. We are going to answer the questions, to read the text, act out some dialogues and do different kinds of exercises. So, let’s start working. Begin with the phonetical exercise.
- Уведення в іншомовну атмосферу
1) Фонетична зарядка (phonetic exercises)
[?] [e] [I:] [I]
Jam bread sweet mineral
Salad egg cream fish
Hamburger lemonade cheese milk
sandwich breakfast tee chicken
- Мовленнєва зарядка
- I have an imaginary basket. You have to put some food into the basket but what food you have to guess. So guess the riddles about food.
Вчитель читає загадки учням
- It’s a vegetable. It’s round and yellow.
It makes you cry when you try. (An onion)Показую потім картинку
- It's a long, orange vegetable. Rabbits like it.
(A carrot)
- It’s white. You like to drink it.
We get it from the cow. (A milk)
- It’s not a vegetable, not a fruit.
It is cold and sweet. It is made of milk. (An ice-cream)
- It’s oval and green.
It’s a vegetable. (A cucumber).
6) It is long and yellow fruit. It is sweet and tasty. It grows in the tree.
Monkeys like to eat it. (A banana).
7) It is a vegetable. It is red.
(A tomato).
4.Перевірка домашнього завдання
Now we check your knowledge
- Game “Guess and say” Перевірка вивчених ЛО за темою уроку.Учні дивляться на прентацію, вчитель зачитує англійською мовою слова та словосполучення , учні повторюють та перекладають.(інтерактивний плакат з вірними відповідями)
In café beet — свекла
Fast food cabbage — капуста
Healthy Food carrot — морковь
Harmful food eggplant — баклажан ['egplɑːnt]
pizza onion — лук
chips pepper — перец ['pepə]
sausage potato — картофель
popcorn radish — редиска
hot dog tomato — помидор
sushi turnip — репа ['tə:nip]
vegetable marrow
fried potatoes watermelon
anything to drink pod — стручок
sure buckwheat ['bʌkwiːt] - гречка
I’d like bean-
How much is that? potato
I think water
The rest is for you oil
2)Діалогічне мовлення на закріплення слів( в процесі-перегляд презентації)
ФАСТ ФУД : I am Fast food.
I am very nice and tasty!
Buy me and eat!
(хлопчик дивиться на фаст фуд і протягує руку)
Овоч : No! No Fast food!
It’s very harmful!
Look at me! I am healthy food.
You will be healthy and strong!
Choose me!
(хлопчик дивиться то на овочі то на фаст фуд)
Вчитель: So, my dear, watch the presentation and help this boy to make a right choice.
(діти по черзі читають презентацію)
Після перегляду хлопчик:
- Now I think it’s my friend!
(бере овоча за руку і сідають на свої місця)
Вчитель:подивимось відео і скажемо…
1-й учень: They became fat and ugly
2-й учень: I don’t want to be fat and ugly
3-й учень: I want to be nice and healthy!
4-й учень: I want to be strong and handsome!
5-та учениця: I want to be pretty.
6-й учень: That’s why we choose healthy food! (разом)
ІІІ. Основна частина уроку
- Подання діалогу для аудіювання.
- Pre-listening task
- What food do you like?
- What food don’t you like?
2) While-listening task
- Listen to the dialogue and fill in the blanks on your cards.На презентації завдання є, діти дивляться , перевірка за презентацією, діти виправляють в себе помилки.
John: What’s for dinner? Mum? I’m so hungry.
Mother: Fish soup.
John: I like fish soup.
Liz: I don’t like it.
John: She doesn’t like anything.
Mother: Meat and potatoes.
John: I like meat and potatoes.
Liz: I don’t like it.
John: She doesn’t like anything.
Liz: I’m thirsty.
Mother: Have a glass of orange juice then.
John: M-m-m, I’d love to.
Liz: I don’t like it.
John: She doesn’t like anything.
John: What’s for ______? Mum? I’m so _______.
Mother: _____ ______.
John: I like fish soup.
Liz: I don’t like it.
John: She doesn’t like anything.
Mother: _______ and _______.
John: I like meat and potatoes.
Liz: I don’t like it.
John: She doesn’t like anything.
Liz: I’m ________.
Mother: Have a glass of _______ juice then.
John: M-m-m, I’d love to.
Liz: I don’t like it.
John: She doesn’t like anything.
- Listen to the dialogue and write the answers to the questions.
Хлопчик: Yes, please. I’d like to have a chocolate cake.
Хлопчик: Yes, a juice please.
Хлопчик: Well, I think orange. Is it?
Дівчинка: Yes, I’d like fruit salad and apple juice, please.
Дівчинка: No.
Хлопчик: No, thank you. How much is that?
Хлопчик: Here you are. The rest is for you.